You are here

Results

Spring 2014 Winners

Junior Design Competition
Paul Ashbourne, Mechatronics Engineering
Brandon Moak, Mechatronics Engineering
Darian Zigante, Mechatronics Engineering
Michael Skupien, Mechatronics Engineering

Senior Design Competition
Mitchell Hatfield, Mechatronics Engineering
Stephen Carmichael, Mechatronics Engineering
Jeff Liu, Mechatronics Engineering
Varun Jacob-John, Mechatronics Engineering

Consulting Competition
Vincent Zhu, Chemical Engineering
Seong-youn Lee, Chemical Engineering
Marco Chan, Chemical Engineering
Andrew Jiang, Chemical Engineering



Results Archive

Shown below are first-place results from as far back as 2000. Since that time, some of the competitions have changed names and formats; for example, the SFF Technical Speaking competition used to be called the Sandford Fleming Foundation Technical Speaker Competition and have a representative from each participating program.


Competitions

Junior Team Design

Senior Team Design

Consulting Engineering

SFF Debates

SFF Technical Speaking

Innovative Design



Junior Design Competition - Past Winners

Fall 2013
Nidhi Juthani, Chemical Engineering
Sarah-Rose Lancaster, Mechanical Engineering
Daryn Huang, Mechanical Engineering
Dan Connolly, Mechanical Engineering

Spring 2011
Kumar Singh, Electrical Engineering
Ayush Kapur, Mechatronics Engineering
Drupadh Manjunath, Electrical Engineering

Fall 2010
Mark-Andre Simard, System Design Engineering
Kornel Niedziela, Mechatronics Engineering
Adam Thagard, System Design Engineering
Shari King, Mechatronics Engineering

Spring 2010
Ivan Chan, Mechanical Engineering
Naiwen Chan, Mechanical Engineering
William Zhao, Mechatronics Engineering
Howard Pang, Mechatronics Engineering

Fall 2009
Jason Neevel, Mechanical Engineering
Richard Laflamme, Mechanical Engineering
Hal McPhail, Mechanical Engineering
Luke ten Kortenaar, Mechanical Engineering

Spring 2009
Ray Zhou, Mechatronics Engineering
Fred Ting, Mechanical Engineering
Wilfrid Ngo, Mechatronics Engineering
James Anselm, Mechatronics Engineering

Fall 2008
Maple Leung, Mechanical Engineering
Cody Prodaniuk, Mechanical Engineering
Vlad Nesterov, Mechanical Engineering
Jeff McClure, Mechanical Engineering

Spring 2008
Sylvia Wu, Mechatronics Engineering
Philip Wang, Sytems Design Engineering
Kevin Ling, Computer Engineering
Samuel Abe, Mechatronics Engineering


Senior Design Competition - Past Winners

Fall 2013
Nabeel Syed, Mechanical Engineering
Tin To Chan, Mechanical Engineering
Cyrus Yau, Mechanical Engineering
Serena Foo, Mechatronics Engineering

Spring 2011
Shahid Haider, Systems Design Engineering
Benjamin Tan, Systems Design Engineering
Yiling Wang, Systems Design Engineering
Martin Lui, Systems Design Engineering

Fall 2010
Maple Leung, Mechanical Engineering
Cody Prodaniuk, Mechanical Engineering
Jeff McClure, Mechanical Engineering
Nevin McCallum, Electrical Engineering

Spring 2010
Naman Kumar, Computer Engineering
Woohyuk (Austin) Lee, Nanotechnology Engineering
Samuel Legge, Nanotechnology Engineering
Michael Winer, Nanotechnology Engineering

Fall 2009
Dave Boere, Mechanical Engineering
Matt Stewart, Systems Design Engineering
Tyler Reh, Systems Design Engineering
Devon Galloway, Systems Design Engineering

Spring 2009
Maple Leung, Mechanical Engineering
Cody Prodaniuk, Mechanical Engineering
Jeff McClure, Mechanical Engineering
Nevin McCallum, Electrical Engineering

Fall 2008
Kevin Liu, Electrical Engineering
Ben Houle, Electrical Engineering
Cameron Burge, Electrical Engineering
Chris Togeretz, Civil Engineering

Spring 2008
Dave Boere, Mechanical Engineering
Matt Stewart, Systems Design Engineering
Ryan Majkut, Mechanical Engineering
Lu Dong, Mechanical Engineering


Consulting Competition - Past Winners

Fall 2013
Joshua Cheung, Systems Design Engineering
Vishal Mathur, Systems Design Engineering
Chris Ngan, Systems Design Engineering
Yannick Ngana, Systems Design Engineering

Spring 2011
Amir Taleghani, Civil Engineering
Caitlin Speicher, Civil Engineering
Matthew Casswell, Civil Engineering
Stuart Pearson, Civil Engineering

Fall 2010
Kevin Ling, Computer Engineering
Tim Bandura, Mechanical Engineering
Adam Klett, Mechanical Engineering
Marc Tan, Civil Engineering

Spring 2010
Trevor Jenkins, Management Engineering
Adriana Cameron, Mechanical Engineering
Will Zochodne, Mechanical Engineering
Ian Davies, Computer Engineering

Fall 2009
Angelo Alaimo, Electrical Engineering
Alex Hogeveen Rutter, Electrical Engineering
Adam Klett, Mechanical Engineering
Adam Acovski, Environmental Engineering

Spring 2009
Artem Burmistrov, Systems Design Engineering
Oleg Artemenko, Systems Design Engineering
Kyle Collier, Systems Design Engineering
Gregory Niestrawski, Systems Design Engineering

Fall 2008
David Mikolajewski, Mechatronics Engineering
Dave Coskun, Mechatronics Engineering
Brian Houser, Mechatronics Engineering
Alex Simovic, Mechatronics Engineering

Spring 2008
Seyed Tabatabaie
Alan Tsang
Matthew Wagantall


SFF Debates - Past Winners

Spring 2011
Alex Hogeveen Rutter, Electrical Engineering
Savannah Copland

Fall 2010

Spring 2010
Chanakya Gupta, Mechatronics Engineering
Felix Crux, Mechatronics Engineering

Fall 2009
Uzair Chutani, Nanotechnology Engineering
Keith Peiris, Nanotechnology Engineering

Fall 2009
Uzair Chutani, Nanotechnology Engineering
Keith Peiris, Nanotechnology Engineering

Spring 2009
Jeffrey Aho, Mechatronics Engineering
Aditya Sharma, Mechatronics Engineering

Fall 2008
Thilan Costa, Electrical Engineering
Pareet Rahul, Electrical Engineering

Spring 2008
Derek Thurn, Software Engineering
Brett Wiens, Electrical and Computer Engineering

Fall 2007
Uzair Chutani, Nanotechnology Engineering
Keith Peiris, Nanotechnology Engineering

Spring 2007
James Goh, Electrical and Computer Engineering
Adam Wilson, Electrical and Computer Engineering

Fall 2006
Nicholas Hayduk, Electrical and Computer Engineering
Bryan Sachdeva, Electrical and Computer Engineering

Spring 2006
Mike Spendlove, Systems Design Engineering
Yannik Thomas, Systems Design Engineering

Winter 2006
Zac Balson, Electrical and Computer Engineering
Matt Strickland, Electrical and Computer Engineering

Fall 2005
Jeff Alfonsi, Systems Design Engineering
Dave Johnson, Systems Design Engineering

Spring 2005
Jason Bhinder, Chemical Engineering
Rajat Suri, Chemical Engineering

Winter 2005
James Gannon, Systems Design Engineering
Geoff Rawle, Systems Design Engineering

Fall 2004
Hsiao-Chien Lin, Electrical and Computer Engineering
Bobak Naini, Electrical and Computer Engineering

Spring 2004
Srijeet Chaudhuri, Chemical Engineering
Vikramaditya Yadav, Chemical Engineering

Winter 2004
Melanie Blass, Systems Design Engineering
Adam Kaufman, Systems Design Engineering

Fall 2003
Melanie Blass, Systems Design Engineering
Adam Kaufman, Systems Design Engineering

Spring 2003
Greg Powell, Civil Engineering
Steven Groves, Civil Engineering

Winter 2003
Matt Stevens, Chemical Engineering
Mohit Sharma, Chemical Engineering

Fall 2002
Geoff Rawle, Systems Design Engineering
James Gannon, Systems Design Engineering

Spring 2002
Mohit Sharma, Chemical Engineering
Matt Stevens, Chemical Engineering

Winter 2002
Geoff Rawle, Systems Design Engineering
James Gannon, Systems Design Engineering

Fall 2001
Stu Doherty, Systems Design Engineering
Arthur Law, Systems Design Engineering

Spring 2001
Alex Matan, Electrical and Computer Engineering
Mikhael Kadour, Electrical and Computer Engineering

Winter 2001
Tim Burns, Systems Design Engineering
Alex Pak, Systems Design Engineering

Fall 2000
Tim Burns, Systems Design Engineering
Karen Wong, Systems Design Engineering


SFF Technical Speaking - Past Winners

Spring 2011
Alex Hogeveen Rutter, Electrical Engineering

Fall 2010
Erin Matheson, Chemical Engineering

Spring 2010
Kyla Tan, Civil Engineering

Fall 2009
Edgar Cao, Nanotechnology Engineering

Spring 2009
Rana Tehrani Yekta, Civil Engineering

Fall 2008
Tom Haylock, Systems Design Engineering

Winter 2008
Ryan Michaud, Systems Design Engineering

Fall 2007
Chris Togeretz, Civil Engineering

Spring 2007
Pallavi Ray, Chemical Engineering

Winter 2007
Andrew Lee, Systems Design Engineering

Fall 2006
Adam Wilson, Electrical and Computer Engineering

Winter 2006
Paul Teehan, Electrical and Computer Engineering

Fall 2005
Steve Young, Systems Design Engineering

Spring 2005
Jeff Wentworth, Electrical and Computer Engineering

Winter 2005
Jeremy Daniels, Mechanical Engineering

Fall 2004
Enam Rabbini, Mechanical Engineering

Spring 2004
Candra Whitesell, Environmental (Chemical) Engineering

Winter 2004
Maria Simoes, Electrical and Computer Engineering

Fall 2003
Jay Detsky, Systems Design Engineering

Spring 2003
Danny Lelli, Systems Design Engineering

Winter 2003
Robert McArthur, Chemical Engineering (tie)
Laura Naismith, Systems Design Engineering (tie)

Fall 2002
Laura Naismith, Systems Design Engineering

Spring 2002
Jason Yiin, Electrical and Computer Engineering

Winter 2002
Amar Menezes, Mechanical Engineering

Fall 2001
Jay Detsky, Systems Design Engineering

Spring 2001
Karen Wong, Systems Design Engineering

Winter 2001
Neil Sarkar, Electrical Engineering

Fall 2000
Jennifer Motuz, Mechanical Engineering


Innovative Design - Past Winners

Winter 2009
Samuel Cheng, Mechanical Engineering
Patrick Martinson, Mechanical Engineering
Ludwik Sobiesiak, Mechanical Engineering

Winter 2009
Gradimir Jonlija, Civil Engineering
Justin Ward, Civil Engineering